- погоджуюсь з правилами сайту
Головна
Футбол
Футзал
Баскетбол
Легка атлетика
Бокс/Боротьба
Зимові
Інші

Як починався футбол в Надвірній

11 Лютого 2014 (21:18)
Коли і як з’явився футбол у Надвірній, достеменно невідомо. Однак знаємо напевно, що надвірнянці були одними з піонерів в освоєнні копаного м’яча на теренах нашого краю. Перший футбольний клуб тут постав одразу по завершенні І світової війни: у 1921 році було зареєстровано Польський Клуб Спортовий (ПКС) «Бистриця».

Перший матч команди, про який знаходимо відгуки у пресі, датований кінцем літа наступного року: Надвірну відвідала станиславівська «Ревера», яка покопала місцевих змагунів з доволі пристойним як для новачків рахунком – 3:0. Восени 1923-го «Бистриця» увійшла до складу Львівської окружної спілки футболу і була зарахована до класу С. Виступали в одній зоні з «одноклубниками» Станиславова, городенківським «Покуттям» і стрийський клубом «Чорні».

Домашні матчі надвірнянці проводили на майданчику, що містився на території нинішнього міського парку. Згодом у Надвірній державним коштом було зведено стадіон, відомий нині під назвою «Нафтовик».

15 серпня 1928 року «Бистриця» відсвяткувала перший ювілей - 100-й матч з моменту свого утворення. Суперником став дубль провідного клубу краю – станиславівської «Ревери», який не пошкодував ювіляра, обігравши його з рахунком 5:0.

У 1927 році українська інтелігенція Надвірної створила спортивний клуб «Бескид». Правда, як стверджує авторський колектив книги «Надвірна. Поема в світлинах», однойменна футбольна команда існувала й раніше. «Бескид» став одним з небагатьох українських клубів, який вступив до польських футбольних структур і мав власний стадіон! Ділянку для спортмайданчика (як стверджують, вона знаходилася в районі сучасного ресторану «Карпати») виділила громада сусіднього Пнева.

На той час невеличку Надвірну (тут мешкало трохи більше 6 000 чоловік) в змаганнях під егідою ПФС вже репрезентували «Бистриця» і єврейсьий «Гакоах». Надвірнянські клуби активно контактували між собою на футбольному полі, а також з сусідами із Делятина, де було кілька команд. Приміром, «Бескид» в 1929 році провів одразу 17 матчів, що було надзвичайно високим показником.

28-29 червня 1931 року у Надвірній відбулося святкування 10-річчя «Бистриці». З цієї нагоди до містечка завітали іноземці - «Рахой спортклуб 1925» з Рахова (Закарпаття на той час входило до складу Чехословаччини). У присутності 600 глядачів господарі здобули вольову перемогу – 2:1. Наступного дня «Бистриця» зустрілася з «Реверою» і поступилася їй – 0:2.

В 1933 році «Бистриця» з’явилася в станиславівському класі В, де виступала впродовж п’яти сезонів. За підсумками сезону-1936/37 надвірнянці здобули перепустку в еліту. До початку ІІ світової війни надвірнянці провели класі А два сезони, щоразу посідаючи передостаннє, 7-ме місце.

«Бескид» був одним з лідерів групи В. Однак через безлад на власному стадіоні у перехідних матчах з командою Монастириська (сучасна Тернопільщина) у 1938 році був покараний річною дискваліфікацією.

Окрім згаданих вище «Бистриці», «Бескида» і «Гакоаха», наприкінці 1930-х в змаганнях під егідою ПФС Надвірнянщину презентували також «Стрілець-Фореста» зі Стримби (клас В) та «Стрілець» Микуличин (клас С). Делятинці в офіційних турнірах участі не брали. За винятком «Прута», котрий у 1934-36 рр. був учасником першості УСС (Української спортової спілки), діяльність якої польська влада згодом заборонила.

Володимир Горощак, редактор «Брамок»
Джерело
 

Правила спілкування на SPORT.IF.UA

Розділ 1. Загальні положення

 1. Правила спілкування на SPORT.IF.UA (надалі також – «Правила»)встановлюють порядок реєстрації на сайті SPORT.IF.UA, вимоги до змісту повідомлень, що залишаються на форумі, а також встановлює підстави відповідальності і систему покарань за порушення цих правил.
 2. Правила створені для врегулювання спілкування між зареєстрованими користувачами сайту.
 3. Виконання положень даних Правил є обов’язковим для всіх відвідувачів сайту SPORT.IF.UA

Розділ 2. Реєстрація на сайті

1. Відвідувачі сайту, які мають бажання залишати на сайті коментарі та спілкуватися зобов’язані зареєструватися. Для цього потрібно заповнити реєстраційну форму, виконавши вказані нижче вимоги:


2. При порушенні вказаних вимог логін відвідувача сайту заблоковується безстроково.  Блокування може бути знято після усунення недоліків.

Розділ 3. На сайті забороняється:

 1. Використання нецензурної лексика.
 2. Прояви расизму, національної чи релігійної нетерпимості.
 3. Образа зареєстрованих відвідувачів сайту, що проявляється в навмисному приниженні їхньої честі та гідності, як прямому, так і опосередкованому, а також пов’язані з місцем їхнього проживання (навмисне спотворення назви міста, команди) чи спортивними уподобаннями (клубною приналежністю).
 4. Грубість по відношенню до конкретного зареєстрованого відвідувача сайту (перехід на особистості).
 5. Повідомлення, що мають провокаційний характер (тобто, створюють загрозу виникнення конфліктних ситуацій).
 6. Розповсюдження спаму.
 7. Розміщення зображень чи посилань (лінк) на сайти порнографічного характеру чи будь-якого іншого, який містить інформацію, що суперечить принципам суспільної моралі.
 8. Розміщення персональних даних зареєстрованих користувачів сайту без їхньої на це згоди.
 9. Обговорення дій адміністрації сайту щодо справедливості блокування того чи іншого відвідувача сайту. Такі повідомлення будуть вилучатися із коментарів. А порушники блокуватися.
 10. Оффтоп, тобто написання повідомлень, які виходять за рамки встановленої теми обговорення. Особливу увагу приділятиметься політичному оффтопу, Повідомлення, написані великими буквами (Caps Lock).
 11. Написання відвідувачем сайту більшості повідомлень транслітом (передача українського тексту латинськими буквами).
 12. Реєстрація більше одного логіна на сайті, використання чужого логіна під час блокування.

Розділ 4. Покарання

За порушення Розділу 3 Правил до відвідувачів сайту застосовуються наступні покарання.

 1. Блокування на 5 днів (за порушення всіх пунктів правил спілкування Розділу 4, окрім тих, які вказані в п.4.1, 4.2, 4.5.
 2. Пролонговане блокування. По досягненню відвідувачем сайту 5-ти 5-денних строків блокування, кожний новий строк блокування становитиме 10 днів (зі збільшенням строку блокування після кожних 5 блокувань).
  За кожен новий логін відвідувачу додається по 10 днів блокування. Тобто, за перший клон – 10, другий клон – 20, третій клон – 30. У випадку четвертого клонування проводиться безстрокове блокування аканта відвідувача сайту.
 3. Безстрокове блокування – за порушення п.3.6, 3.7, 3.8., а також за злісне та систематичне порушення правил спілкування на сайті.

Розділ 5. Прикінцеві положення

 1. Адміністрація сайту залишає за собою право у спірних ситуаціях приймати рішення на власний розсуд.
 2. Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст повідомлень відвідувачів сайту.